ROLLS-ROYCE Phantom 6.75L V12 6AT RWD (460 HP)
2012–2017
454
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
11
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6752cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11mpg |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5842mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 3571mm |
| Kerb Weight | 2649kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45R21 109W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |