ROLLS-ROYCE Rolls-Royce Ghost II 6.6L V12 TwinTurbo 8AT (570 HP)
2014–
562
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6592cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419kW |
| Torque | 782Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.2mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5400mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 3294mm |
| Kerb Weight | 2360kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |