ROLLS-ROYCE Silver Dawn 4.6L 4MT
1949–1955
16.7
s
0–100 km/h
86
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4566cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.7s |
| Top Speed | 138km/h |
| Top Speed | 86mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4877mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50-16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |