ROLLS-ROYCE Silver Dawn 6.75 V8
1996–1999
151
mph
Top Speed
12.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.8mpg |
| Combined | 18.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5390mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3160mm |
| Kerb Weight | 2473kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |