ROLLS-ROYCE Silver Seraph 5.4L V12 5AT (326 HP)
1998–2002
322
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
11.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5379cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 489Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.1mpg |
| Combined | 21.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5390mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 3117mm |
| Kerb Weight | 2302kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |