ROLLS-ROYCE Silver Shadow Coupe (Corniche) 6.75 V8
1977–1982
12
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 2118kg |