ROLLS-ROYCE Silver Shadow 6.2 V8
1965–1980
Engine
| Displacement | 6223cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 3035mm |
| Kerb Weight | 2067kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |