ROLLS-ROYCE Silver Spirit II 6.75L V8 3AT (210 HP)
1989–1993
207
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5271mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 2430kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70/15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |