ROLLS-ROYCE Silver Spirit III 6.75L V8 4AT (304 HP)
1993–1998
300
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5271mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2383kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |