ROLLS-ROYCE Silver Spirit 6.75 V8
1980–1989
11.3
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5271mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2245kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |