ROLLS-ROYCE Silver Spur 6.75 V8
1995–1998
300
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5395mm |
| Width | 2111mm |
| Height | 1486mm |
| Kerb Weight | 2470kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |