ROLLS-ROYCE Wraith 6.6L V12 8AT RWD (632 HP)
2013–
624
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6592cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 624bhp |
| Power | 465kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Urban | 21.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5268mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 3112mm |
| Kerb Weight | 2360kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |