SEAT Ibiza 5 Doors 1.0L 5MT FWD (50 HP)
1996–1999
50
bhp
Power
19.4
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1000cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 86Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.4s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 910kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |