SEAT Ibiza 5 Doors 1.0L MPI 5MT (80 HP)
2021–
79
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1025kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |