SEAT Ibiza 5 Doors 1.0L TGI 5MT FWD (90 HP)
2017–
89
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 9L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1164kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |