SEAT Ibiza 5 Doors 1.0L TSI 6AT FWD (115 HP)
2017–
113
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1112kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |