SEAT Ibiza 5 Doors 1.4L 5MT (60 HP)
1993–1996
59
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1391cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 895kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70/R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |