SEAT Ibiza 5 Doors 1.4L 5MT FWD (60 HP)
1999–2002
59
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1391cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 116Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3879mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 963kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |