SEAT Ibiza 5 Doors 1.4L TDI ECOMOTIVE 5MT FWD (80 HP)
2008–2017
79
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
63.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.5mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4051mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |