SEAT Ibiza 5 Doors 1.5L EcoTSI 7MT FWD (150 HP)
2017–
148
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1109kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |