SEAT Ibiza 5 Doors 1.5L TSI EVO 7AT FWD (150 HP)
2017–2021
148
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1124kg |
| Boot Capacity | 40L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |