SEAT Ibiza 5 Doors 1.6L MPI 6AT FWD (110 HP)
2017–
108
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1112kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |