SEAT Ibiza 5 Doors 1.9L D 5MT (68 HP)
1993–1996
67
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 156km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70/R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |