SEAT Ibiza 5 Doors 1.9L TDI 5MT FWD (110 HP)
1996–1999
109
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |