SEAT Ibiza 5 Doors 1.9L TDI 6MT FWD (130 HP)
2006–2008
129
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3952mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1218kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |