SSANGYONG Rexton 2.2L 7AT 7 seats AWD (181 HP)
2018–2021
178
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2157cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133.1kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 2105kg |
| Boot Capacity | 648L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |