SSANGYONG Rexton 2.7L Xdi 5MT AWD (156 HP)
2006–2018
162
bhp
Power
112
mph
Top Speed
0.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2696cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 0.3mpg |
| Combined | 784L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2088kg |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R 16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |