SSANGYONG Rexton 2.7L Xdi 5MT AWD (165 HP)
2001–2006
162
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2696cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |