SSANGYONG Rexton 3.2L V6 4AT AWD (220 HP)
2001–2006
217
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 312Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 19.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |