SSANGYONG Rexton RX 200e-XDi 5AT AWD (155 HP)
2006–2018
153
bhp
Power
109
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R 16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |