SUBARU Legacy 2.5i 4AT AWD (173 HP)
2008–2009
171
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 171bhp |
| Power | 127.2kW |
| Torque | 227Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 89H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |