SUBARU Legacy 2.5i CVT AWD (182 HP)
2019–2022
180
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 239Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1587kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97V // 225/50 R18 95V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |