SUBARU Legacy 2.5L GT 5MT AWD (243 HP)
2008–2009
240
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2457cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 178.7kW |
| Torque | 327Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |