SUBARU Legacy 3.0L R 5AT AWD (245 HP)
2008–2009
242
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2999cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 297Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |