SUBARU Legacy 3.0L R Spec.B 6MT AWD (265 HP)
2003–2006
241
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3000cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 297Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |