SUBARU Legacy 3.0R CVT AWD (260 HP)
2014–2019
256
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3630cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 335Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1661kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |