VOLKSWAGEN Golf VII Variant 1.2L TSI 5MT FWD (85 HP)
2013–2017
84
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4562mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1289kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |