VOLVO V60 1.6L E85 FWD 6AT (180 HP)
2010–2013
177
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1637kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |