VOLVO V60 2.0L Bi-Fuel 6AT FWD (213 HP)
2014–2018
211
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |