VOLVO V60 2.0L D3 6MT FWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R1 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |