VOLVO V60 2.0L D4 AWD 6AT (163 HP)
2010–2013
161
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1516kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |