VOLVO V60 2.0L T5 8AT AWD (250 HP)
2018–
247
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |