VOLVO V60 2.0L T5 8AT FWD (245 HP)
2014–2018
241
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |