VOLVO V60 2.0L T5 FWD 6AT (240 HP)
2010–2013
237
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1674kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |