VOLVO V60 2.4L D6 6AT AWD (283 HP)
2014–2018
212
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 5 |
| Power | 212bhp |
| Power | 158.1kW |
| Torque | 640Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 2058kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |