VOLVO V60 3.0L T6 6AT AWD (305 HP)
2014–2018
300
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1844kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |