VOLVO V60 T6 Twin Engine 8AT FWD (341 HP)
2018–
250
bhp
Power
155
mph
Top Speed
2.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.1kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 2.1mpg |
| Combined | 112L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |