VOLVO XC90 2.0L D5 8AT AWD (225 HP)
2014–2019
223
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |