VOLVO XC90 2.0L T5 8AT AWD (254 HP)
2014–2019
251
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 251bhp |
| Power | 186.8kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |