VOLVO XC90 2.0L T6 8AT AWD (320 HP)
2014–2019
316
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |